RP1465C | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1465C | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1465C - RP Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1465C from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ | £18.65 |
| 5+ | £17.99 |
| 10+ | £17.16 |
| 25+ | £16.78 |
| 50+ | £16.22 |
| 100+ | £16.04 |
| 250+ | £15.85 |
| 500+ | £15.68 |
| 1000+ | £15.57 |
| 2500+ | £15.38 |
| In Stock | Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1465C | RP Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No | RP1465C |
| Product Series | RP Series |
|---|
| Colour | Light Grey |
|---|
| Material | ABS Plastic |
|---|
| Length | 220mm |
|---|
| Width | 165mm |
|---|
| Depth | 85mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-HB |
|---|
| Lid Style | Clear |
|---|
| Flanged | No |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC146 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA146 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP145GASKET |
|---|
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Share Me - RP1465C |  |
RP1465C | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components