RP1370C | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1370C | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1370C - RP Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1370C from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£36.81 |
| 5+ |
£35.52 |
| 10+ |
£33.87 |
| 25+ |
£33.13 |
| 50+ |
£32.02 |
| 100+ |
£31.66 |
| 250+ |
£31.29 |
| 500+ |
£30.96 |
| 1000+ |
£30.74 |
| 2500+ |
£30.37 |
| In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1370C | RP Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
RP1370C |
| GTIN UPC EAN |
623980317861 |
| Product Series | RP Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 187mm |
|---|
| Width | 147mm |
|---|
| Depth | 90mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Clear |
|---|
| Flanged | No |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC128 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA128 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP128GASKET |
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant |
Yes |
| RoHS Compliant |
Yes |
| Share Me - RP1370C |
 |
RP1370C | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components