RP1210BFC | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1210BFC | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1210BFC - RP-BF Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1210BFC from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£21.41 |
| 5+ |
£20.66 |
| 10+ |
£19.70 |
| 25+ |
£19.27 |
| 50+ |
£18.63 |
| 100+ |
£18.41 |
| 250+ |
£18.20 |
| 500+ |
£18.01 |
| 1000+ |
£17.88 |
| 2500+ |
£17.66 |
| In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1210BFC | RP-BF Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
RP1210BFC |
| GTIN UPC EAN |
623980745060 |
| Product Series | RP-BF Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 145mm |
|---|
| Width | 105mm |
|---|
| Depth | 60mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Clear |
|---|
| Flanged | Yes - Bottom |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC121 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA121 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP120GASKET |
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant |
Yes |
| RoHS Compliant |
Yes |
| Share Me - RP1210BFC |
 |
RP1210BFC | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components