RP1200 | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1200 | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1200 - RP Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1200 from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£11.67 |
| 5+ |
£11.27 |
| 10+ |
£10.74 |
| 25+ |
£10.51 |
| 50+ |
£10.16 |
| 100+ |
£10.04 |
| 250+ |
£9.92 |
| 500+ |
£9.82 |
| 1000+ |
£9.75 |
| 2500+ |
£9.63 |
| In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1200 | RP Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
RP1200 |
| GTIN UPC EAN |
623980178042 |
| Product Series | RP Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 145mm |
|---|
| Width | 105mm |
|---|
| Depth | 45mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Opaque |
|---|
| Flanged | No |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC121 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA121 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP120GASKET |
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant |
Yes |
| RoHS Compliant |
Yes |
| Share Me - RP1200 |
 |
RP1200 | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components