RP1150BFC | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1150BFC | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1150BFC - RP-BF Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1150BFC from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ | £18.44 |
| 5+ | £17.79 |
| 10+ | £16.96 |
| 25+ | £16.60 |
| 50+ | £16.04 |
| 100+ | £15.86 |
| 250+ | £15.67 |
| 500+ | £15.51 |
| 1000+ | £15.40 |
| 2500+ | £15.21 |
| In Stock | Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1150BFC | RP-BF Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No | RP1150BFC |
| Product Series | RP-BF Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 125mm |
|---|
| Width | 85mm |
|---|
| Depth | 85mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Clear |
|---|
| Flanged | Yes - Bottom |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC113 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA113 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP113GASKET |
|---|
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Share Me - RP1150BFC |  |
RP1150BFC | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components