RP1140 | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1140 | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1140 - RP Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1140 from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£18.27 |
| 5+ |
£17.63 |
| 10+ |
£16.81 |
| 25+ |
£16.44 |
| 50+ |
£15.89 |
| 100+ |
£15.71 |
| 250+ |
£15.53 |
| 500+ |
£15.36 |
| 1000+ |
£15.25 |
| 2500+ |
£15.07 |
| In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1140 | RP Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
RP1140 |
| GTIN UPC EAN |
623980675947 |
| Product Series | RP Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 125.5mm |
|---|
| Width | 86mm |
|---|
| Depth | 70mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Opaque |
|---|
| Flanged | No |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC113 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA113 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP113GASKET |
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant |
Yes |
| RoHS Compliant |
Yes |
| Share Me - RP1140 |
 |
RP1140 | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components