RP1050BF | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1050BF | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1050BF - RP-BF Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1050BF from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£10.26 |
| 5+ |
£9.90 |
| 10+ |
£9.44 |
| 25+ |
£9.23 |
| 50+ |
£8.93 |
| 100+ |
£8.82 |
| 250+ |
£8.72 |
| 500+ |
£8.63 |
| 1000+ |
£8.57 |
| 2500+ |
£8.47 |
| In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1050BF | RP-BF Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
RP1050BF |
| GTIN UPC EAN |
623980318516 |
| Product Series | RP-BF Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 85mm |
|---|
| Width | 80mm |
|---|
| Depth | 40mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Opaque |
|---|
| Flanged | Yes - Bottom |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC106 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA106 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP106GASKET |
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant |
Yes |
| RoHS Compliant |
Yes |
| Share Me - RP1050BF |
 |
RP1050BF | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components