RP1045BF | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1045BF | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1045BF - RP-BF Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1045BF from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£8.61 |
| 5+ |
£8.31 |
| 10+ |
£7.92 |
| 25+ |
£7.75 |
| 50+ |
£7.49 |
| 100+ |
£7.41 |
| 250+ |
£7.32 |
| 500+ |
£7.24 |
| 1000+ |
£7.19 |
| 2500+ |
£7.11 |
| In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1045BF | RP-BF Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
RP1045BF |
| GTIN UPC EAN |
623980745152 |
| Product Series | RP-BF Series |
|---|
| Colour | Light Grey |
|---|
| Material | ABS Plastic |
|---|
| Length | 95mm |
|---|
| Width | 50mm |
|---|
| Depth | 50mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-HB |
|---|
| Lid Style | Opaque |
|---|
| Flanged | Yes - Bottom |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC104 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA104 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP103GASKET |
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant |
Yes |
| RoHS Compliant |
Yes |
| Share Me - RP1045BF |
 |
RP1045BF | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components