RP1030BF | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
RP1030BF | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Buy RP1030BF - RP-BF Series - Ritec Plastic Enclosures - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase RP1030BF from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ | £8.89 |
| 5+ | £8.58 |
| 10+ | £8.18 |
| 25+ | £8.00 |
| 50+ | £7.73 |
| 100+ | £7.64 |
| 250+ | £7.56 |
| 500+ | £7.48 |
| 1000+ | £7.42 |
| 2500+ | £7.33 |
| In Stock | Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
RP1030BF | RP-BF Series | Ritec Plastic Enclosures | KGA Enclosures Ltd
| Part No | RP1030BF |
| Product Series | RP-BF Series |
|---|
| Colour | Off-White |
|---|
| Material | Polycarbonate |
|---|
| Length | 95mm |
|---|
| Width | 50mm |
|---|
| Depth | 40mm |
|---|
| IP Rating | IP65 |
|---|
| Flammability Rating | UL94-V2 |
|---|
| Lid Style | Opaque |
|---|
| Flanged | Yes - Bottom |
|---|
| Inner Panels - Plastic | STC104 |
|---|
| Inner Panels - Aluminium | STA104 |
|---|
| Replacement Gasket Kit | RP103GASKET |
|---|
| Technical Drawings | 3D STP DXF PDF |
| REACH Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Share Me - RP1030BF |  |
RP1030BF | Ritec Plastic Enclosures | Enclosures - Racks - Transformers - Components