272DX | Hammond Manufacturing Transformers | KGA Enclosures Ltd
272DX | Hammond Manufacturing Transformers | KGA Enclosures Ltd
Buy 272DX - 200 Series - Hammond Manufacturing Transformers - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase 272DX from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£80.57 |
| 5+ |
£77.34 |
| 10+ |
£74.12 |
| 25+ |
£72.51 |
| 50+ |
£70.09 |
| 100+ |
£69.29 |
| 250+ |
£68.48 |
| 500+ |
£67.67 |
| 1000+ |
£67.27 |
| 2500+ |
£66.47 |
| 80.57 In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
272DX | 200 Series | Hammond Manufacturing Transformers | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
272DX |
| GTIN UPC EAN |
623980276205 |
| Product Series |
200 Series |
| VA | 123 |
|---|
| Primary VAC | 115 |
|---|
| Primary Hz. | 60 |
|---|
| A.C. High Voltage Secondary R.M.S. | 600V C.T. @ 144ma. |
|---|
| Filament #1 (VAC) | 5V @ 3A |
|---|
| Filament #2 (VAC) | 6.3V @ 4A |
|---|
| Dimension A | 64mm |
|---|
| Dimension B | 95mm |
|---|
| Dimension C | 78mm |
|---|
| Dimension D | 51mm |
|---|
| Dimension F | 68mm |
|---|
| Mounting Slot | 5mm x 10mm |
| RoHS Compliant |
Yes |
| REACH Compliant |
Yes |
| Share Me - 272DX |
 |
272DX | Hammond Manufacturing Transformers | Enclosures - Racks - Transformers - Components