140UEX | Hammond Manufacturing Transformers | KGA Enclosures Ltd
140UEX | Hammond Manufacturing Transformers | KGA Enclosures Ltd
Buy 140UEX - 140EX Series - Hammond Manufacturing Transformers - Competitive Pricing - Fast Delivery Times - Purchase 140UEX from KGA Enclosures Ltd.
| 1+ |
£71.49 |
| 5+ |
£68.63 |
| 10+ |
£65.77 |
| 25+ |
£64.34 |
| 50+ |
£62.20 |
| 100+ |
£61.48 |
| 250+ |
£60.77 |
| 500+ |
£60.05 |
| 1000+ |
£59.69 |
| 2500+ |
£58.98 |
| 71.49 In Stock |
Please Note: VAT IS NOT INCLUDED |
140UEX | 140EX Series | Hammond Manufacturing Transformers | KGA Enclosures Ltd
| Part No |
140UEX |
| GTIN UPC EAN |
623980037332 |
| Product Series |
140EX Series |
| Typical Applications | Input/Output Isolation |
|---|
| Nominal Impedance (Ohms) Primary | 10K |
|---|
| Nominal Impedance (Ohms) Secondary | 10K |
|---|
| Overall Turns Ratio Pri. to Sec. | 1:1 |
|---|
| Lead Length | 127mm |
|---|
| Case Height | 25mm |
|---|
| Case Diameter | 32mm |
|---|
| Mounting Holes | 48mm |
| RoHS Compliant |
Yes |
| REACH Compliant |
Yes |
| Share Me - 140UEX |
 |
140UEX | Hammond Manufacturing Transformers | Enclosures - Racks - Transformers - Components