FT900TA1220BK | Hammond Manufacturing Rack Solutions | KGA Enclosures Ltd
Product Price Breakdown
1+ P.O.A.
5+ P.O.A.
10+ P.O.A.
25+ P.O.A.
50+ P.O.A.
100+ P.O.A.
250+ P.O.A.
500+ P.O.A.
1000+ P.O.A.
2500+ P.O.A.
0.99 In Stock Please Note: VAT IS NOT INCLUDED
Product Information
Part No FT900TA1220BK
Product Series FT Series
Product Type Equipment Cooling
Technical DrawingsSTP     DXF     PDF
RoHS Compliant Yes
REACH Compliant Yes
Share Me - FT900TA1220BK Share on Facebook Share on LinkedIn Share on X
Product Features
  • Standard 19" rack mount.
  • Compact and economical rack cooling solution.
  • Choice of two operating voltages 115 VAC (or 220 VAC) - both 50/60 Hz., thermally protected, ball bearing fans.
  • Circuit breaker protected.
  • Low profile 1.75" (1U) of panel space.
  • 115 VAC versions include a 6' 14/3 STJW cord with moulded 3 prong plug (NEMA 5-15P).
  • 220 VAC versions include an IEC input receptacle (IEC 320-C13).
  • Integral finger guards above and below fans.
  • Case width is 17".