1585H15C1 | Hammond Manufacturing Power Distribution | KGA Enclosures Ltd
Product Price Breakdown
1+ P.O.A.
5+ P.O.A.
10+ P.O.A.
25+ P.O.A.
50+ P.O.A.
100+ P.O.A.
250+ P.O.A.
500+ P.O.A.
1000+ P.O.A.
2500+ P.O.A.
0.99 In Stock Please Note: VAT IS NOT INCLUDED
Product Information
Part No 1585H15C1
Product Series 1585-6-7-8 Series
ColourNatural
MaterialAluminium/ABS
Rated Voltage125VAC
Rated Current (Amps)15
Switch TypeOn/Off Rocker Switch
Total Outlets15
Outlet Type5-15R
Plug TypeL5-15P
Cord IncludedYes
Cord Length (feet)6
Shielded CordNo
Surge ProtectionNo
Rotated OutletsNo
Hospital GradeNo
MeteredNo
Outlets (Front)15
Outlets (Rear)0
Technical DrawingsSTP     DXF     PDF
RoHS Compliant Yes
REACH Compliant Yes
Share Me - 1585H15C1 Share on Facebook Share on LinkedIn Share on X
1585-6-7-8 Series | Vertical Basic PDU
15A | 120V Single-Phase | 5-15R Outlets
Product Features
  • Low-profile slim design constructed of rugged lightweight aluminium.
  • It can also be used horizontally on your workbench.
  • Receptacles are 1" square and are equally spaced over the length of the power strip.
  • Available with a rocker switch or power indicator light and 15 amp circuit breaker.
Product Specifications
  • Plug types available are NEMA 5-15P straight blade of NEMA L5-15P locking type.
  • Rated 15 amps, 120 volts.
  • UL/cUL listed standard UL1363, CSA C22.2 #308-14 and CSA C22.2 #0.4-04.
  • TAA compliant for federal GSA schedule purchases within the USA.
  • RoHS compliant.
  • Manufactured in North America.
Surge Specifications
  • Max energy (joules) is 1080J.
  • 25,000- amp-rated MOV's for 75,000 amps of single pulse transient current.
  • Voltage protection rating (Vpr) of 500V in all three modes (L-N, L-G, N-G).