1411FBFU | Hammond Manufacturing Enclosures | KGA Enclosures Ltd
Product Price Breakdown
8.24 In Stock Please Note: VAT IS NOT INCLUDED
Product Information
Part No 1411FBFU
Product Series1411-1412 Series
ColourUnfinished
MaterialAluminium
Length102mm
Width56mm
Height76mm
FlangedYes
Technical Drawingspdf     dxf     stp     3d
RoHS Compliant Yes
REACH Compliant Yes
Share Me - 1411FBFU Share on Facebook Share on LinkedIn Share on X
1411-1412 Series | Utility Enclosures
Product Features
  • Steel finished in grey (ASA 61) baked powder paint (inside and out to prevent rust).
  • Replacement screws 1421J6 (pack of 6, #6-32 Philips head screws).
Product Versions
  • "1411" Series - 0.04" thick aluminium (26 sizes).
  • "1412" Series - 20-gauge steel (8 sizes).